Google Bard را منتشر کرد، چت ربات هوش مصنوعی خود، رقیب ChatGPT و Bing

برای بیش از سه ماه، مدیران گوگل شاهد پروژه‌هایی در مایکروسافت و یک استارت‌آپ در سانفرانسیسکو به نام OpenAI بودند که تخیل عمومی را با پتانسیل هوش مصنوعی برانگیختند.

اما روز سه‌شنبه، گوگل با انتشار یک ربات چت به نام Bard به طور آزمایشی از حاشیه خارج شد. مدیران گوگل در مصاحبه ای گفتند که چت ربات جدید هوش مصنوعی برای تعداد محدودی از کاربران در ایالات متحده و بریتانیا در دسترس خواهد بود و به مرور زمان کاربران، کشورها و زبان های بیشتری را در خود جای می دهد.

عرضه محتاطانه اولین تلاش عمومی این شرکت برای رسیدگی به شور و شوق اخیر ربات های چت است که توسط OpenAI و مایکروسافت ایجاد شده است، و هدف آن نشان دادن توانایی گوگل در ارائه فناوری مشابه است. اما گوگل رویکرد بسیار محتاطانه تری نسبت به رقبای خود اتخاذ می کند که با انتقاداتی مبنی بر گسترش فناوری غیرقابل پیش بینی و گاه غیرقابل اعتماد مواجه شده اند.

با این حال، انتشار یک گام مهم برای جلوگیری از تهدیدی برای پرسودترین تجارت گوگل، موتور جستجوی آن، است. بسیاری در صنعت فناوری بر این باورند که گوگل – بیش از هر شرکت بزرگ فناوری دیگری – چیزهای زیادی برای از دست دادن و به دست آوردن از هوش مصنوعی دارد، که می تواند به مفیدتر شدن طیف وسیعی از محصولات گوگل کمک کند، اما همچنین می تواند به شرکت های دیگر کمک کند تا به سهم بزرگ گوگل برسند. کسب و کار جستجوی اینترنتی یک ربات چت می‌تواند فوراً پاسخ‌هایی را در جملات کامل تولید کند که افراد را مجبور به پیمایش در فهرست نتایج نمی‌کند، چیزی که یک موتور جستجو ارائه می‌کند.

گوگل بارد را به‌عنوان یک صفحه وب به تنهایی و نه جزئی از موتور جستجوی خود راه‌اندازی کرد و در عین حال یکی از سودآورترین مشاغل صنعت فناوری را حفظ کرد.

آدریان عون، مدیر سابق پروژه‌های ویژه گوگل، می‌گوید: «این مهم است که گوگل بازی در این فضا را آغاز کند، زیرا دنیا به این سمت می‌رود. اما حرکت به سمت ربات‌های چت می‌تواند به ارتقای مدل کسب‌وکار وابسته به تبلیغات کمک کند. عون، که اکنون مدیر اجرایی استارت آپ فوروارد مراقبت های بهداشتی است.

در اواخر نوامبر، OpenAI ChatGPT را منتشر کرد، یک ربات چت آنلاین که می تواند به سوالات پاسخ دهد، مقالات ترم بنویسد و تقریباً در مورد هر موضوعی ریف کند. دو ماه بعد، سرمایه‌گذار و شریک اصلی شرکت، مایکروسافت، یک ربات چت مشابه را به موتور جستجوی اینترنتی Bing خود اضافه کرد و نشان داد که چگونه این فناوری می‌تواند بازاری را که گوگل برای بیش از 20 سال بر آن تسلط داشت، تغییر دهد.

گوگل از دسامبر برای ارسال محصولات هوش مصنوعی رقابت می کند. در پاسخ به انتشار ChatGPT یک “کد قرمز” اعلام کرد و هوش مصنوعی را به اولویت اصلی شرکت تبدیل کرد. و باعث شد تیم‌های داخل شرکت، از جمله محققانی که در مطالعه ایمنی هوش مصنوعی تخصص دارند، برای سرعت بخشیدن به تایید موجی از محصولات جدید همکاری کنند.

کارشناسان صنعت به این فکر کرده اند که گوگل با چه سرعتی می تواند فناوری هوش مصنوعی جدید را توسعه دهد، به ویژه با توجه به سرعت سرسام آور OpenAI و مایکروسافت در انتشار ابزارهایشان.

چیراگ دکیت، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر، می گوید: «ما در لحظه ای منحصر به فرد هستیم. او گفت که ChatGPT الهام بخش استارت آپ های جدید، تخیل عمومی و ایجاد رقابت بیشتر بین گوگل و مایکروسافت است و افزود: “اکنون که تقاضای بازار تغییر کرده است، رویکرد گوگل نیز تغییر کرده است.”

هفته گذشته، OpenAI سعی کرد با فناوری جدیدتری به نام GPT-4 پیشرفت کند، که به سایر مشاغل اجازه می دهد تا نوعی هوش مصنوعی را ایجاد کنند که ChatGPT را در محصولات مختلف، از جمله نرم افزارهای تجاری و وب سایت های تجارت الکترونیک، تقویت می کند.

گوگل از سال 2015 فناوری زیربنای Bard را آزمایش کرده است، اما تاکنون آن را فراتر از گروه کوچکی از آزمایش‌کنندگان اولیه منتشر نکرده است، زیرا مانند چت‌بات‌های ارائه شده توسط OpenAI و مایکروسافت، همیشه اطلاعات قابل اعتمادی تولید نمی‌کند و می‌تواند سوگیری علیه زنان و زنان نشان دهد. افراد رنگین پوست

ما به خوبی از مسائل آگاه هستیم. الی کالینز، معاون تحقیقات گوگل گفت: ما باید این را مسئولانه به بازار بیاوریم. “در عین حال، ما شاهد تمام هیجان در صنعت و هیجان تمام افرادی هستیم که از هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند.”

آقای. کالینز و سیسی هسیائو، معاون تولید گوگل، در مصاحبه ای گفتند که این شرکت هنوز راهی برای کسب درآمد از بارد تعیین نکرده است.

گوگل هفته گذشته اعلام کرد که هوش مصنوعی به اپلیکیشن‌های بهره‌وری خود مانند Docs و Sheets می‌آید که کسب‌وکارها برای استفاده از آن‌ها هزینه پرداخت می‌کنند. فناوری زیربنایی همچنین برای شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری که می‌خواهند چت‌بات‌های خود را بسازند یا برنامه‌های جدید را تقویت کنند، به فروش می‌رسد.

خانم “این روزهای اولیه برای فناوری است.” هسیائو گفت. “ما در حال بررسی این هستیم که چگونه این تجربیات می توانند در محصولات مختلف نشان داده شوند.”

نیویورک تایمز گزارش داد که اعلامیه های اخیر آغاز برنامه گوگل برای معرفی بیش از 20 محصول و ویژگی هوش مصنوعی است، از جمله قابلیتی به نام Shopping Try-on و امکان ایجاد تصاویر پس زمینه سفارشی برای ویدیوهای یوتیوب و تلفن های پیکسل.

Bard به جای اینکه با موتور جستجوی خود ترکیب شود، یک صفحه وب مستقل است که دارای یک جعبه سوال است. در پایین یک پاسخ دکمه ای برای «Google it» وجود دارد که کاربران را به یک برگه جدید با صفحه نتایج جستجوی معمولی Google در مورد موضوع می برد.

مدیران گوگل، Bard را به عنوان ابزاری خلاقانه معرفی کردند که برای پیش‌نویس ایمیل‌ها و اشعار طراحی شده است و راهنمایی می‌کند که چگونه کودکان را درگیر سرگرمی‌های جدیدی مانند مگس ماهیگیری کند. مدیران گفتند که این شرکت مشتاق است ببیند مردم چگونه از این فناوری استفاده می کنند و چت بات را بر اساس استفاده و بازخورد بیشتر اصلاح خواهد کرد. با این حال، بر خلاف موتور جستجوی خود، Bard اساساً برای منبع اطلاعات قابل اعتماد طراحی نشده بود.

خانم بارد را مکمل جستجوی گوگل می‌دانیم. هسیائو گفت. ما می‌خواهیم در نحوه نوآوری با این فناوری و همچنین مسئولیت‌پذیری جسور باشیم.»

مانند چت ربات‌های مشابه، Bard مبتنی بر نوعی فناوری هوش مصنوعی به نام مدل زبان بزرگ یا LLM است که با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده‌ها از سراسر اینترنت، مهارت‌ها را می‌آموزد. این بدان معناست که ربات چت اغلب حقایق را اشتباه می گیرد و گاهی اوقات بدون هشدار اطلاعاتی را می سازد – پدیده ای که محققان هوش مصنوعی آن را توهم می نامند. این شرکت گفت که برای محدود کردن این رفتار تلاش کرده است، اما اذعان کرد که کنترل‌هایش کاملاً مؤثر نبوده است.

هنگامی که مدیران اجرایی چت بات را در روز دوشنبه به نمایش گذاشتند، از پاسخ دادن به یک سوال پزشکی خودداری کردند زیرا انجام این کار به اطلاعات دقیق و صحیح نیاز دارد. اما این ربات همچنین منبع خود را برای پاسخی که در مورد انقلاب آمریکا ایجاد کرد، به اشتباه توصیف کرد.

Google یک سلب مسئولیت را در کادر جستجوی Bard پست می‌کند و به کاربران هشدار می‌دهد که ممکن است مشکلاتی پیش بیاید: «بارد ممکن است اطلاعات نادرست یا توهین‌آمیز را نشان دهد که نمایانگر دیدگاه‌های Google نباشد.» این شرکت همچنین سه گزینه پاسخ برای هر سوال را در اختیار کاربران قرار می دهد و به آنها اجازه می دهد در مورد مفید بودن یک پاسخ خاص بازخورد ارائه کنند.

بسیار شبیه چت ربات بینگ مایکروسافت و ربات‌های مشابه از استارت‌آپ‌هایی مانند You.com و Perplexity، ربات چت هر از گاهی پاسخ‌های خود را حاشیه‌نویسی می‌کند تا مردم بتوانند منابع آن را بررسی کنند. و با فهرست همه وب سایت های گوگل مطابقت دارد، به طوری که می تواند فوراً به آخرین اطلاعات ارسال شده در اینترنت دسترسی پیدا کند.

این ممکن است در برخی موارد ربات چت را دقیق تر کند، اما نه در همه موارد. حتی با دسترسی به آخرین اطلاعات آنلاین، همچنان حقایق را نادرست بیان می کند و اطلاعات نادرست تولید می کند.

آقای می‌گوید: LLM‌ها مشکل هستند. کالینز، معاون تحقیقات گوگل. بارد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما