نظر: بریتانیا در سال 2022 بسیار شبیه سال 1979 است

هر دو نامزد در رقابت برای جانشینی بوریس جانسون به عنوان رهبر حزب محافظه کار، و به طور پیش فرض نخست وزیر بریتانیا، به دنبال این بودند که بانوی آهنین را نزدیک بغل کنند.
لیز تراس، وزیر امور خارجه سابق و ریشی سوناک، صدراعظم سابق، هر کدام ادعا کردند زنی که امیدوارند به دنبال آن به خیابان داونینگ 10 بروند، به نفع او یا نسخه او برای کشور بوده است (مطمئن است که اکنون هیچ راهی زمینی وجود ندارد که بتواند با آنها مخالفت کند. دور در سال 2013).
در سال 2022، گویی خود کشور در حال پیچیدن به شکلی است که تاچر تشخیص می دهد. شخصیت‌های فرعی همگی نقش‌های خود را بازی می‌کنند: رهبران اتحادیه‌ها روابط صنعتی را تیره‌تر می‌کنند، روسیه در حال ایجاد اختلاف هستند و تورم مارپیچی در حال افزایش است که از دهه 1970 تاکنون دیده نشده است.

نمی توان انکار کرد که این نخست وزیر جدید وارث مجموعه ای از شرایط سیاسی است که بیشتر شبیه شرایطی است که تاچر برای اولین بار در سال 1979 به قدرت رسید تا شرایطی که با هر شخص دیگری که در سال های میانی وارد شماره 10 شد، روبرو شد.

نخست‌وزیر بعدی بریتانیا، لیز تراس، و نخست‌وزیر سابق مارگارت تاچر، که هر دو در جریان بازدید از مسکو به تصویر کشیده شده‌اند.
از بین دو نامزد، این تراس بوده است که تاچر را بیشتر در آغوش گرفته است. در طول 12 ماه به عنوان وزیر امور خارجه، او شبکه‌های اجتماعی را پر از تصاویر مسخره کرد که در آنها از سبک تاچر پیروی می‌کرد، ژستی تقریباً یکسان در کلاه خزدار با ابهت و پوشیدن بلوزهای کمان بیدمشکی معروف خود داشت.
این وابستگی به اولین نخست‌وزیر زن بریتانیا به این معناست که در حالی که او آماده می‌شود تا سوم شود، مقایسه کردن بین این زوج امری عادی نیست، همانطور که با دومی، ترزا می، که همیشه چنین تحلیل‌هایی را به عنوان «تنبل» رد می‌کرد. “

و بنابراین طبیعتاً دو سؤال مطرح می‌شود: آیا تراس واقعاً به دنبال معرفی بخش دوم تاچریسم است؟ و اگر چنین است، نسخه ای که بیش از چهار دهه پیش ارائه شد تا چه اندازه در حل مشکلات سال 2022، هرچند مشابه، موفق خواهد بود؟

سوال دوم ممکن است به چندین مدرک اقتصاد و یک گوی بلورین برای حل نیاز داشته باشد. اما سرنخ‌های زیادی در پیشینه و حرفه تراس تا به امروز وجود دارد که می‌تواند در ابتدا یک خنجر ایجاد کند.

تراس متولد ژوئیه 1975 در آکسفورد، از استادی ریاضیات و پرستاری مانند تاچر، از دوران جوانی متفکری اصیل بود، اما بر خلاف قهرمان خود، سیاست والدینش را دنبال نکرد.

هم تروسس ارشد در سمت چپ طیف قرار داشتند و هم مادرش، پریسیلا، یک بار او را به یک راهپیمایی اعتراضی در گرینهام کامن در حومه شهر انگلیس برد، جایی که تاچر به طور جنجالی به دوستش، رئیس جمهور ایالات متحده، رونالد ریگان اجازه داد تا تسلیحات اتمی آمریکایی را قرار دهد.

نظر: چیزی که سرانجام بوریس جانسون را غرق کرد
تراس گفته است که در حالی که مادرش احتمالاً اکنون به او رای می‌دهد، او برای جلب حمایت پدرش، جان، تلاش می‌کند.

تاچر ارزش‌های صرفه‌جویی، خودکفایی و زندگی در حد توان خود را از زانوی پدرش که یک خواربارفروش و بزرگ‌سال بود آموخت. خرپا از طریق مسیری مداری تر به چنین ویژگی هایی دست یافت.

در دانشگاه تاچر در آکسفورد، جایی که او فلسفه، سیاست و اقتصاد خواند (تاچر مدرک شیمی عملی‌تری را دنبال کرد)، تراس رئیس باشگاه لیبرال دموکرات‌های دانشگاه بود، حزبی که در آن زمان هم اکنون در مرکز نرم سیاست قرار دارد.

این بدان معنا بود که در اواسط دهه 1990، تراس از سیاست‌هایی حمایت می‌کرد که تاچر را متحیر می‌کرد، از جمله قانونی کردن حشیش و الغای سلطنت.

اما اندکی پس از فارغ التحصیلی، در حالی که به عنوان حسابدار برای غول نفتی شل کار می کرد، تراس به سمت راست حرکت کرد و به ملاقات همسرش، هیو اولری، در یک کنفرانس محافظه کار رفت. این زوج در ادامه صاحب دو دختر شدند.

تراس چند سال بعد به دنبال یک فرد بسیار غیر تاچری وارد پارلمان شد رسوایی: رابطه با یک نماینده محافظه کار که باعث شد انجمن محافظه کار محلی او به این دلیل که او در طول انتخابات از رابطه آنها ارزیابی نکرده بود، او را به عنوان نامزد کنار بگذارد. (او بعداً به خاطر این ماجرا از انجمن عذرخواهی کرد و گفت که این یک “اشتباه” و “آب زیر پل” بوده است).

حرفه او و ازدواجش زنده ماند و به طور مداوم در رتبه های بالاتر پیشرفت کرد.

تراس نیز مانند تاچر به مصلحت دید که از عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کند تا زمانی که شن و ماسه جابجا شود و او این کار را نکرد. هر دو در یک همه پرسی در سمت باقیمانده، تاچر در سال 1975 و تراس در سال 2016 کمپین تبلیغاتی کردند، اما به عنوان اروپایی هراسان پرشور ظاهر شدند.
بر خلاف تاچر، تراس در گرویدنش به اروپا شکاکیت پیشرو نبود، و مدتها بعد از اینکه همتایانش مانند بوریس جانسون و کاندیدای سابق رهبری محافظه کار مایکل گوو جهش کردند، حرکت کرد، اما شاید سفر مشابهی بود: او اتحادیه اروپا را در حال کار دیده بود و احساس کرد که دیگر برای بریتانیای مدرن مناسب نیست.
در کابینه جانسون و سپس به عنوان یکی از رقبای رهبری، تراس با این عقیده تاچری که اکنون به طور قطعی معتقد است راه حل مشکلات اقتصادی کشور کمک مالی نیست بلکه کاهش مالیات است – به مردم اجازه می دهد بیشتر از پول خود را نگه دارند و به آنها اعتماد کنند تا بدانند، او را زیر سوال برد. بهترین کار با آن

او پس از از بین رفتن چنین چیزهایی به یک ایدئولوگ تبدیل شده بود – یک سیاستمدار اعتقادی در زمانی که همه اطراف اکنون عملگرا بودند.

اما آنچه که شاید بیش از همه قابل توجه است، شباهت نظرات تراس و تاچر نیست – دارویی که آنها معتقدند یک بریتانیای بیمار باید برای درمان امور مالی عمومی ببلعد (و فقط زمان نشان خواهد داد که آیا بهبودی بیمار سریع است) – قاطعیتی است که آنها با آن این دیدگاه ها را دارند.

واضح است که تراس می تواند و نظرش را تغییر داده است. اما مانند تاچر، او این کار را با شرایط خودش انجام می‌دهد: او در برابر همه فشارها مقاومت می‌کند تا وعده دهد پول نقد مردم را بر سر هزینه‌های زندگی اضطراری ناشی از بحران انرژی افزایش می‌دهد.
مانند شبح گذشته تاچر، واضح است که این خانم نیز برای چرخیدن نیست.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما