تنظیمات پیش‌فرض فناوری که باید فوراً خاموش کنید

یک ضرب المثل جذاب با یک درس ارزشمند در مورد فناوری شخصی ما وجود دارد: شیطان در پیش فرض ها قرار دارد.

این ضرب المثل به تنظیمات پیش فرضی اشاره دارد که شرکت های فناوری در اعماق دستگاه ها، برنامه ها و وب سایت هایی که استفاده می کنیم تعبیه می کنند. این تنظیمات معمولاً باعث می‌شوند که داده‌های مربوط به فعالیت‌ها و مکان خود را به اشتراک بگذاریم. ما معمولاً می‌توانیم از جمع‌آوری داده‌ها انصراف دهیم، اما شرکت‌ها به سختی متوجه منوها و دکمه‌ها می‌شوند، احتمالاً به این امید که فوراً آنها را تغییر ندهیم.

اپل، گوگل، آمازون، متا و مایکروسافت عموماً از ما می‌خواهند که برخی از تنظیمات پیش‌فرض را فعال بگذاریم، ظاهراً برای آموزش الگوریتم‌های آنها و رفع اشکال‌ها، که سپس استفاده از محصولات آنها را برای ما آسان‌تر می‌کند. اما به اشتراک گذاری داده های غیر ضروری همیشه به نفع ما نیست.

در نظر بگیرید که چگونه چندین افشاگر در سال 2018 اعتراف کردند که به ضبط‌های سیری اپل و فعال‌سازی‌های الکسای آمازون گوش داده‌اند که به‌طور ناخواسته زوج‌ها را در حال انجام رابطه جنسی ضبط کرده‌اند. واژگونی اخیر Roe v. وید همچنین راه‌های بسیاری را که زنان می‌توانند از طریق فناوری شخصی‌شان در هنگام جستجوی گزینه‌هایی برای خاتمه بارداری ردیابی شوند، تأکید کرد.

بنابراین با هر محصول فنی که استفاده می کنیم، مهم است که برای بررسی بسیاری از منوها، دکمه ها و سوئیچ ها زمان بگذاریم تا داده هایی که به اشتراک می گذاریم کاهش یابد. در اینجا یک راهنمای ساده برای بسیاری از تنظیمات پیش‌فرض وجود دارد که من و سایر نویسندگان فناوری همیشه آنها را تغییر می‌دهیم.

با آیفون‌ها، کاربران می‌توانند برنامه تنظیمات را باز کرده و وارد منوی حریم خصوصی شوند تا نحوه اشتراک‌گذاری داده‌های مربوط به استفاده و مکان برنامه خود را تغییر دهند. (اپل از نظر فنی از مردم می‌خواهد هنگام فعال‌سازی یک آیفون جدید، برخی از این تنظیمات را انتخاب کنند، اما این مراحل را می‌توان به راحتی از دست داد. این نکات اشتراک‌گذاری داده را غیرفعال می‌کند.)

 • Tracking را انتخاب کنید و Allow Apps to Request to Track را خاموش کنید. این به همه برنامه‌ها می‌گوید که داده‌ها را برای اهداف بازاریابی با اشخاص ثالث به اشتراک نگذارند.

 • Apple Advertising را انتخاب کنید و Ads Personalized را خاموش کنید تا اپل نتواند از اطلاعات شما برای ارائه تبلیغات هدفمند در App Store، Apple News و Stocks خود استفاده کند.

 • Analytics & Improvements را انتخاب کنید و Share iPhone Analytics را خاموش کنید تا آیفون از ارسال اطلاعات دستگاه به اپل برای بهبود محصولات خود جلوگیری کند.

 • Location Services را انتخاب کنید، روی System Services ضربه بزنید و iPhone Analytics و Routing & Traffic را غیرفعال کنید تا از اشتراک‌گذاری اطلاعات جغرافیایی دستگاه با اپل برای بهبود نقشه‌های اپل جلوگیری کنید.

محصولات Google، از جمله تلفن‌های Android و سرویس‌های وب مانند جستجوی Google، YouTube و Google Maps، به حساب‌های Google مرتبط هستند و کنترل پنل برای تغییر مدیریت داده‌ها در وب‌سایت myactivity.google.com است.

 • برای هر سه دسته – فعالیت وب و برنامه، سابقه موقعیت مکانی و سابقه YouTube – حذف خودکار را برای حذف فعالیت های قدیمی تر از سه ماه تنظیم کنید. به این ترتیب، گوگل به جای ایجاد یک رکورد دائمی از هر جستجو، ورودی هایی را که بیش از 90 روز قدمت دارند پاک می کند. در کوتاه مدت، همچنان می تواند بر اساس جستجوهای اخیر توصیه های مفیدی ارائه دهد.

 • راین هگر، سردبیر وبلاگ فناوری «Android Police»، یک نکته جایزه برای تلفن‌های اندرویدی ارائه می‌کند: نسخه‌های جدیدتر اندروید به مردم این امکان را می‌دهند که یک مکان تقریبی را به جای مکان دقیق خود با برنامه‌ها به اشتراک بگذارند. برای بسیاری از برنامه‌ها، مانند نرم‌افزار آب‌وهوا، اشتراک‌گذاری داده‌های تقریبی باید راه حلی باشد، و داده‌های جغرافیایی دقیق باید فقط با نرم‌افزارهایی به اشتراک گذاشته شود که برای درست کار کردن به آن نیاز دارند، مانند برنامه‌های نقشه.

مهم ترین تنظیمات متا را می توان از طریق ابزار بررسی حریم خصوصی در منوی تنظیمات دسترسی داشت. این چند ترفند مهم برای جلوگیری از جاسوسی توسط کارفرمایان و بازاریابان است:

 • برای “چه کسی می تواند آنچه را که به اشتراک می گذارید ببیند”، “فقط من” را برای افرادی که به لیست دوستان شما و صفحاتی که دنبال می کنید دسترسی دارند و برای افرادی که می توانند تولد شما را ببینند، “دوستان” را انتخاب کنید.

 • برای “چگونه افراد می توانند شما را در فیس بوک پیدا کنند”، برای افرادی که می توانند شما را از طریق ایمیل یا شماره تلفن جستجو کنند، “فقط من” را انتخاب کنید.

 • برای «اولویت‌های تبلیغاتی شما در فیس‌بوک»، سوئیچ‌های وضعیت رابطه، کارفرما، عنوان شغل و تحصیلات را خاموش کنید. به این ترتیب، بازاریابان نمی توانند تبلیغات هدفمند را بر اساس این اطلاعات ارائه دهند.

آمازون کنترلی بر نحوه اشتراک گذاری اطلاعات از طریق وب سایت و محصولاتی مانند دوربین های الکسا و رینگ ارائه می دهد. دو تنظیم وجود دارد که من به شدت توصیه می کنم آنها را خاموش کنید:

 • آمازون سال گذشته Amazon Sidewalk را راه‌اندازی کرد، برنامه‌ای که به‌طور خودکار محصولات جدیدتر آمازون را با سایر دستگاه‌های اطراف به اشتراک می‌گذارد. منتقدان می‌گویند که Sidewalk می‌تواند درها را به روی بازیگران بد برای دسترسی به داده‌های افراد باز کند.

  برای غیرفعال کردن آن برای یک بلندگوی Echo، برنامه Amazon Alexa را باز کنید و روی More در سمت راست پایین صفحه ضربه بزنید. در داخل تنظیمات، روی Account Settings ضربه بزنید، Amazon Sidewalk را انتخاب کنید و Sidewalk را در موقعیت خاموش قرار دهید.

  برای دوربین حلقه، در برنامه Ring، روی نماد سه خطی در بالا سمت چپ ضربه بزنید و سپس روی Control Center ضربه بزنید. روی Amazon Sidewalk ضربه بزنید و دکمه را به حالت خاموش بکشید.

 • در وب‌سایت آمازون، برخی از لیست‌های خرید – مانند مواردی که در فهرست آرزوها ذخیره شده‌اند – به طور پیش‌فرض با عموم به اشتراک گذاشته می‌شوند که می‌تواند اطلاعات فاش کننده باشد. از صفحه فهرست های شما دیدن کنید و هر لیست خرید را به صورت خصوصی تنظیم کنید.

رایانه‌های شخصی Windows دارای تنظیمات اشتراک‌گذاری داده‌ای هستند که به‌طور پیش‌فرض روشن شده‌اند تا به مایکروسافت، تبلیغ‌کنندگان و وب‌سایت‌ها کمک کنند تا درباره ما اطلاعات بیشتری کسب کنند. با باز کردن منوی تنظیمات و کلیک کردن روی Privacy and security و سپس General می‌توانید سوئیچ‌های خاموش کردن این تنظیمات را پیدا کنید.

با این حال، بدترین تنظیمات پیش فرض در ویندوز ممکن است ربطی به حریم خصوصی نداشته باشد. هر زمان که Kimber Streams، یک ویرایشگر Wirecutter، لپ‌تاپ‌های جدید را آزمایش می‌کند، یکی از اولین گام‌های آن‌ها این است که منوی صدا را باز کرده و No Sounds را انتخاب کنید تا صدای زنگ‌های مزاحم زیادی را که هر وقت مشکلی در ویندوز ایجاد می‌شود، بی‌صدا کنید.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما