گزارش سازمان ملل نشان می دهد که خانه برای بسیاری از زنان و دختران مکان مرگباری است

این مطالعه توسط دفتر سازمان ملل متحد در مورد مواد مخدر و جرم و جنایت (UNODC) و زنان سازمان ملل در آستانه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان که هر سال در 25 نوامبر برگزار می شود، منتشر شد.

از 81000 زن و دختر که در سال گذشته به طور عمدی کشته شدند، 45000 نفر – حدود 56 درصد – به دست شرکای صمیمی یا سایر اعضای خانواده درگذشت.

در همین حال، 11 درصد از کل قتل های مردانه در فضای خصوصی انجام می شود، که نشان می دهد خانه مکان امنی برای بسیاری از زنان و دختران نیست.

افراد، نه آمار

«پشت هر آمار زن کشی، داستان یک زن یا دختر است که شکست خورده است سیما باهوس، مدیر اجرایی سازمان ملل متحد گفت: این مرگ‌ها قابل پیشگیری هستند – ابزار و دانش لازم برای انجام این کار از قبل وجود دارد.

این گزارش یادآوری وحشتناکی است که خشونت علیه زنان و دختران یکی از فراگیرترین موارد نقض حقوق بشر در سراسر جهان است.

این ارقام همچنین نشان می‌دهد که تعداد کلی قتل‌های زنان در دهه گذشته تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است، که بر ضرورت اقدام قوی‌تر برای پیشگیری و واکنش تاکید دارد.

هر قربانی را بشمار

بر اساس این گزارش، تعداد زیادی از قربانیان هنوز شمارش نشده است. از هر 10 زن و دختری که در سال 2021 به طور عمدی کشته شده اند، چهار نفر، اطلاعات کافی برای شناسایی مرگ آنها به عنوان زن کشی وجود ندارد.

“هیچ زنی یا دختری نباید به خاطر کسی که هست از جان خود بترسد.” غاده ولی، مدیر اجرایی UNODC گفت.

“برای جلوگیری از همه اشکال قتل های جنسیتی زنان و دختران، ما باید همه قربانیان را در همه جا بشماریم، و بهبود درک خطرات و محرک های زنان کشی بنابراین می‌توانیم پاسخ‌های پیشگیری و عدالت کیفری بهتر و مؤثرتری طراحی کنیم.»

به گفته دلفین شانتز، رئیس دفتر UNODC در نیویورک، داشتن اطلاعات در مورد رابطه بین مجرمان و قربانیان آنها برای ثبت این مرگ‌ها در آمار رسمی بسیار مهم است.

او با اشاره به حوادث مرتبط با درگیری مسلحانه، فعالیت باند، و قاچاق انسان یا سایر اشکال جرایم سازمان یافته، گفت: «اطلاعات کمتری در مورد قتل های مربوط به جنسیت انجام شده در حوزه عمومی وجود دارد.

“نداشتن اطلاعات کافی توقف این جنایات را دشوارتر می کند او به خبرنگارانی که در یک نشست توجیهی در مقر سازمان ملل شرکت کرده بودند، گفت: و برای دریافت هشدار اولیه و توسعه سیاست.

خانم. شانتس گفت UNODC و UN Women چارچوبی را برای ارائه تعاریف و دسته بندی های آماری استاندارد ایجاد کرده اند که به کشورها در اندازه گیری و شمارش انواع قتل های مربوط به جنسیت زنان کمک می کند.

همه جا مشکله

اگرچه زن کشی یک مشکل در هر کشور روی کره زمین است، اما این گزارش به نابرابری های منطقه ای اشاره می کند.

آسیا بیشترین تعداد قتل های مربوط به جنسیت را در حوزه خصوصی در سال 2021 به ثبت رساند، در حالی که زنان و دختران بیشتر در معرض خطر کشته شدن توسط شریک جنسی خود یا سایر اعضای خانواده در آفریقا بودند.

سال گذشته میزان این قتل ها در آفریقا 2.5 در هر 100000 زن جمعیت زن در آفریقا تخمین زده شد. این نرخ در قاره آمریکا 1.4، در اقیانوس 1.2، در آسیا 0.8 و در اروپا 0.6 بود.

این یافته ها همچنین نشان می دهد که شروع همه گیری کووید-19 در سال 2020 با افزایش قابل توجه قتل های مرتبط با جنسیت در حوزه خصوصی در آمریکای شمالی و تا حدودی در اروپای غربی و جنوبی همزمان است.

در ترکیه، زنان جوان برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در یک مسابقه فوتبال بازی می کنند.

پیشگیری و اقدام

با این حال، قتل های مرتبط با جنسیت، و نیز سایر اشکال خشونت علیه زنان و دختران، اجتناب ناپذیر نیستند، در این گزارش تاکید شده است.

می توان و باید از این جنایات با ترکیبی از اقداماتی مانند شناسایی زودهنگام زنان آسیب دیده از خشونت و دسترسی به حمایت و حمایت بازماندگان جلوگیری کرد.

توصیه‌های دیگر مربوط به رسیدگی به علل ریشه‌ای، از جمله از طریق تبدیل مردانگی مضر و هنجارهای اجتماعی، و حذف نابرابری‌های جنسیتی ساختاری بود.

تقویت جمع آوری داده ها در مورد زنان کشی نیز گامی حیاتی برای اطلاع رسانی سیاست ها و برنامه های مرتبط است.

خانم خانم “سازمان های حقوق زنان در حال حاضر داده ها را زیر نظر دارند و از تغییر سیاست ها و پاسخگویی حمایت می کنند.” باهوس خاطرنشان کرد.

“اکنون ما نیاز داریم اقدام هماهنگ در سراسر جامعه که برآورده خواهد شد حق زنان و دختران برای احساس امنیت و امنیتدر خانه، در خیابان ها و همه جا.»

این گزارش 16 روز فعالیت علیه خشونت مبتنی بر جنسیت را اطلاع رسانی خواهد کرد.

کمپین بین المللی سالانه از 25 نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان آغاز می شود و تا روز 10 دسامبر، روز حقوق بشر ادامه دارد.

از تشکل های زنان حمایت کنید

سارا هندریکس، مدیر بخش برنامه، سیاست و بخش بین دولتی زنان سازمان ملل متحد، یادآور شد که موضوع امسال بر فعالیت‌گرایی متمرکز است.

شواهد نشان می دهد که کشورهای با جنبش های قدرتمند و خودمختار حقوق زنان او گفت که پیشرفت های بیشتری در پیشگیری و حتی کاهش خشونت علیه زنان داشته اند.

خانم. هندریکس بر اهمیت حمایت از این سازمان ها تاکید کرد و گفت که نمی توان از آنها انتظار داشت که به تنهایی با این مشکل مقابله کنند.

«ما قطعاً از همه می‌خواهیم که نقش خود را ایفا کنند، زیرا می‌دانیم که خشونت علیه زنان و دختران زندگی همه ما را در هر کشوری تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما معتقدیم که هر یک از ما می توانیم تفاوت ایجاد کنیماو در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک گفت.

او افزود، علاوه بر این، سازمان های زنان در “محیط پیچیده ای فزاینده” فعالیت می کنند و به کوچک شدن فضای مدنی و واکنش فزاینده علیه حقوق زنان اشاره کرد.

خانم. هندریکس چهار روشی را که جامعه بین‌المللی حمایت می‌کند، با ارائه بودجه بلندمدت و قابل پیش‌بینی برای عملیات‌هایشان آغاز کرد.

او همچنین خواستار تقویت صدای جنبش‌های زنان فمینیستی «با همه تنوع» و همچنین ترویج رهبری کامل و برابر و مشارکت زنان و دختران در تصمیم‌گیری شد.

نکته پایانی او بر ضرورت آن تاکید کرد تقویت مکانیسم های حفاظتی برای جلوگیری و از بین بردن خشونت علیه زنان مدافع حقوق بشر و فعالان حقوق زنان.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما