نبرد جوانان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی و تشکیلات خودگردان فلسطینی، تشدید ناآرامی ها

نابلوس، کرانه باختری – برای جوانان فلسطینی در اردوگاه پناهندگان بالاتا، خواب پس از طلوع صبح آغاز می شود. بعد از ظهر که برمی‌خیزند، غذا می‌خورند، تفنگ‌هایشان را می‌گیرند و به مخفیگاه‌هایی در کوچه‌های باریک متفرق می‌شوند تا منتظر ورود نیروهای اسرائیلی باشند. پس از غروب آفتاب، درگیری با اسلحه آغاز می شود.

این امری عادی است که هم نیروهای نظامی اسرائیل و هم تشکیلات خودگردان فلسطین آن را به عنوان یک خطر فزاینده می بینند – شبه نظامیان جوان و مسلح در کرانه باختری که هیچ وابستگی به گروه های شناخته شده ای مانند حماس یا جهاد اسلامی فلسطین ندارند. سرکوب آنها بدون رهبر و خشمگین برای مقامات اسرائیلی و فلسطینی دشوار بوده است که منجر به یکی از خونین‌ترین سال‌ها در یک دهه اخیر در کرانه باختری می‌شود و تهدیدی برای تضعیف حاکمان شکننده فلسطینی مورد حمایت غرب است.

از ماه آوریل، زمانی که حملات مرگبار فلسطینی ها در داخل اسرائیل 19 کشته برجای گذاشت، ارتش اسرائیل تقریباً هر شب حملاتی را در نابلس، جنین و دیگر شهرهای فلسطین انجام داده است. این عملیات که توسط ارتش اسرائیل “موج شکن” نامیده شد، مقاومت شدیدی را در میان شبه نظامیان جوان برانگیخت. طبق گزارش سازمان ملل، این اقدام منجر به دستگیری بیش از 1000 فلسطینی و کشته شدن بیش از 80 فلسطینی در سال جاری، به همراه دو سرباز اسرائیلی و یک افسر پلیس مرزی اسرائیلی شده است که بالاترین تلفات در کرانه باختری در هفت سال گذشته است.

نیروهای امنیتی فلسطین روز سه شنبه یک معترض را در جریان درگیری ها در شهر نابلس کرانه باختری بازداشت کردند.


عکس:

ناصر ناصر / آسوشیتدپرس

به گفته ارتش اسرائیل، سال 2022 شاهد 141 تیراندازی توسط فلسطینی ها به سربازان و غیرنظامیان اسرائیلی بوده است که بالاترین میزان تلفات سالانه در حداقل پنج سال گذشته است، در حالی که تشکیلات خودگردان فلسطین یا قادر به سرکوب افراد مسلح نبوده یا نمی خواهد.

روز سه‌شنبه، شبه‌نظامیان صبح زود با مقامات امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین درگیری مسلحانه کردند – پس از دستگیری شبانه دو عضو حماس در نابلس – که در طول روز و شب ادامه یافت و حداقل یک فلسطینی کشته شد. پس از گفتگوهای سه شنبه شب، شبه نظامیان با آتش بس موافقت کردند.

خشونت فزاینده ای که فلسطینیان را در مقابل سربازان اسرائیلی و یکدیگر قرار می دهد، در حالی رخ می دهد که محمود عباس، رئیس 87 ساله تشکیلات خودگردان فلسطین از نظر بسیاری از مردمش فاسد و ناکارآمد است. سن و سلامتی او نشان می دهد که پایان حکومت 17 ساله او نزدیک است و کشور فلسطین دورتر از همیشه است. این امر به گروه های پراکنده جوانان فلسطینی قدرت بخشیده است که دیگر به مبارزه غیرخشونت آمیز علیه اشغالگری نظامی اسرائیل رضایت ندارند.

تشکیلات خودگردان فلسطین به درخواست اظهارنظر درباره اتهامات فساد پاسخی نداد، اما در گذشته اسرائیل را به مشکلات اقتصادی که باعث فساد می شود، متهم کرده است.

ارتش اسرائیل از ماه آوریل تقریباً هر شب حملاتی را در نابلس و دیگر شهرهای فلسطین انجام داده است.

ستیزه جویان جوان و مسلح در کرانه باختری در کمپ آوارگان بالاتا در نابلس پنهان شده اند.

مقامات اسرائیلی و فلسطینی می گویند ستیزه جویان مسلحی که با حملات شبانه اسرائیل به خیابان ها مخالف هستند، جوان هستند و با احزاب سیاسی یا گروه های شبه نظامی موجود ارتباط کمی دارند و این امر کنترل خشونت را به ویژه سخت می کند.

هدف آن فقط نیروهای اسرائیلی نیست، بلکه نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین را نیز هدف قرار می دهد، که همکاری ضمنی آنها با اسرائیل در سرکوب مقاومت مسلحانه آنها را از نظر شبه نظامیان جوان بی اعتبار کرده است. رهبری اسرائیل در سال‌های اخیر به شدت به سمت راست حرکت کرده است و بسیاری از فلسطینی‌ها معتقدند که دیپلماسی و هماهنگی امنیتی – که تشکیلات خودگردان فلسطین عمدتاً در یک دهه و نیم گذشته دنبال کرده است – به بن‌بست رسیده است.

محمد، یک یتیم 20 ساله لاغر از اردوگاه بالاتا که به نبرد تقریباً روزانه با سربازان اسرائیلی می پیوندد، گفت: «ما به اسلحه متوسل شدیم زیرا هیچ جایگزینی وجود ندارد. با اشاره به گسترش جوامع اسرائیلی که در کرانه باختری اشغالی ساخته شده است، گفت: “ما مدتها منتظر بودیم تا صلحی را ببینیم که آنها خواستار آن بودند، اما نتیجه آن کشتار بیشتر و پست های بازرسی بیشتر و شهرک سازی بیشتر است.”

بخش شمالی کرانه باختری در طول سال گذشته شاهد تیراندازی به سوی اسرائیلی ها و حملات مکرر شهرک نشینان به فلسطینیان بوده است. آقای. مقامات اسرائیلی می گویند که جانشینان عباس در حال حاضر برای کسب امتیاز مانور می دهند و سرکوب شبه نظامیان جوانتر توسط فلسطینی ها به نفع هیچ کس نیست.

معترضان فلسطینی به طور مرتب با نیروهای امنیتی اسرائیل در نابلس درگیر می شوند.


عکس:

جعفر آشتیه/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

این مقام، مناطق عمده فلسطینی را در سراسر کرانه باختری اداره می کند. پس از تأسیس آن در سال 1994 به عنوان بخشی از توافقنامه صلح اسلو، بسیاری از فلسطینی ها امیدوار بودند که به یک کشور مستقل منجر شود. روند صلح در نهایت در اوایل دهه 2000 سقوط کرد و مذاکرات بعدی با شکست مواجه شد.

بخش شمالی کرانه باختری طی سال گذشته بیش از دو برابر تیراندازی به سوی اسرائیلی ها بوده است.

پوسترهای فلسطینیان در هر سنی که در جنگ کشته شده اند، دیوارهای اردوگاه آوارگان بالاتا را تزئین کرده اند.

نظرسنجی حاکی از کاهش حمایت از آقای. عباس و رویکرد سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین. آخرین انتخابات برای رهبری این مرجع در سال 2006 برگزار شد.

«ما معتقدیم که «روزهای پس از عباس» از قبل آغاز شده است. یک مقام نظامی اسرائیلی گفت: «ابهامات زیادی در مورد آینده وجود دارد.”

مقامات فلسطینی می گویند که حملات مکرر اسرائیل ضربه ای جدی به مشروعیت عمومی آنها است و اقتدار تضعیف شده را بیشتر بی اعتبار می کند.

فرماندار نابلس گفت: «اسرائیل از ما می‌خواهد که ابزار ضعیفی در دستان آنها باشیم. ابراهیم رمضان، ژنرال سابق سرویس های امنیتی فلسطین. آنها قبل از اینکه وارد شوند برای کشتن این افراد با ما صحبت نمی کنند و به ما نمی گویند.

آقای. رمضان گفت که جهان بینی ستیزه جویان در میان بسیاری از مردم عادی فلسطین نیز مشترک است. “خیابان از ما می پرسد: “شما مسئولین برای ما چه کرده اید؟” و در واقع، ما هیچ کاری انجام نمی دهیم.»

آقای. رمضان گفت که در این ماه به شهر قدیمی نابلس رفته است تا با برخی از ستیزه جویان باقی مانده ملاقات کند. فرماندار از مردان جوان التماس کرد که خود را به تشکیلات خودگردان فلسطین بسپارند و تنش های فزاینده با اسرائیل را آرام کنند.

محمد، یک یتیم 20 ساله از اردوگاه بالاتا، به نبرد تقریباً روزانه با سربازان اسرائیلی می پیوندد.

اسلحه محمد بر روی آن آثار ارتش اسرائیل حک شده است و همچنین منشاء اسلحه آمریکا است.

او گفت که راه محمد به ستیزه جویانه هشت سال پیش با اولین دستگیری او توسط ارتش اسرائیل به جرم پرتاب سنگ آغاز شد. با اینکه تنها 12 سال داشت، سه ماه در بازداشت به سر برد. او دو سال بعد دوباره توسط اسرائیل دستگیر شد و بیش از دو سال در بازداشت بود. مادرش در دوران بازداشت و سالها پس از پدرش فوت کرد و محمد را یتیم کرد. وال استریت ژورنال موافقت کرد نام خانوادگی او را مخفی کند.

او گفت که او از زندان بیرون آمد، مصمم به مقاومت مسلحانه علیه اسرائیل و پر از انزجار از تشکیلات خودگردان فلسطین بود.

او گفت: «آنچه مرا به این سمت سوق داد، جوانانی هستند که زندگی خود را از دست می‌دهند – بی‌عدالتی که ما داریم. وی با اشاره به ارتش اسرائیل گفت: “فرمانده منطقه می تواند هر زمان که بخواهد شما را بیرون بکشد، شما را تحت بازداشت اداری قرار دهد، می تواند به خانه شما حمله کند.”

افکار خود را به اشتراک بگذارید

برای برقراری صلح در کرانه باختری چه اقداماتی باید انجام شود؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

زندگی ای است که می داند آینده ای تاریک دارد. او سال گذشته به نامزدش گفت که او آزاد است نامزدی آنها را بشکند زیرا “از این مسیر عقب نشینی نمی کند.” او نپذیرفت و حالا شب‌هایی که ارتش اسرائیل در نابلس است او را در مخفیگاهش می‌خواند تا بگوید برای او دعا می‌کند.

یکی از دوستانش به نام ابراهیم النابلسی، یک فلسطینی 18 ساله، ماه گذشته در حمله اسرائیل هدف قرار گرفت. ده ها سرباز اسرائیلی و افسران امنیتی شین بت آقای را ردیابی کردند. نابلسی به یک مخفیگاه محصور شده رفت و رگبار موشک های شانه ای و شلیک گلوله شلیک کرد و بر اساس گزارش های ارتش اسرائیل و شاهدان، او و یکی از دوستانش را کشت.

او که برای یک رشته حملات مسلحانه ادعایی به سربازان و غیرنظامیان اسرائیلی تحت تعقیب بود، قبل از مرگش با فرار مکرر از اسارت در شهر قدیمی و بیرون آمدن از مخفیگاه برای شرکت در مراسم تشییع جنازه دوستانش که در حملات اسرائیل کشته شدند، تبدیل به یک قهرمان محلی شده بود.

فلسطینیان جوانتر آقای. قدورا فارس، یک سیاستمدار کهنه کار فلسطینی، گفت که نابلسی به عنوان یک الگو، بسیار متفاوت از رهبری فلسطین است که به نظر بی اثر می باشد.

تشییع جنازه سه مبارز فلسطینی که توسط نیروهای اسرائیلی در نابلس در ماه اوت کشته شدند.


عکس:

محمد ترابی / زوما پرس

ابراهیم النابلسی، یک فلسطینی 18 ساله که به دلیل فرار مکرر از دستگیری به یک قهرمان محلی تبدیل شده بود، ماه گذشته در حمله اسرائیل کشته شد.

خانواده نابلسی نمونه ای از این تغییر نسل است. آقای. پدر نابلسی، علا، سرهنگ نیروهای امنیتی فلسطین است که سال ها با اسرائیل برای دستگیری شبه نظامیان فلسطینی همکاری می کرد. در همین حال، پسرش ابراهیم، ​​یک گروه مقاومت مسلح محلی وفادار به هیچ جناح فلسطینی تشکیل داد و معتقد بود که تشکیلات خودگردان فلسطین شکست خورده است.

مراسم تشییع جنازه او، بعداً در همان روز قتلش، جمعیت گسترده ای را در میدان مرکزی نابلس به خود جلب کرد که با شلیک گلوله های سرکش عزاداران همراه شد. سرهنگ نابلسی این جمعیت را “یک رفراندوم مردمی” در حمایت از ستیزه جویانه ابراهیم خواند.

سرهنگ “حتی یک بارقه امید وجود ندارد.” نابلسی گفت. “وقتی دیگر وجود ندارد، شروع به پرسیدن می کنید – ما به عنوان مردم به کجا می رویم؟ سرنوشت این نسل آینده چه خواهد بود؟»

نوحه و علاء النابلسی، پدر و مادر ابراهیم، ​​پس از مرگ او با تصاویر و هدایایی از دوستان و خانواده او احاطه شده اند.

بنویسید David S. Cloud در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما