آندری شوچنکو: اسطوره فوتبال اوکراین می گوید لطفا ما را فراموش نکنید.CNN

آندری شوچنکو، نماد فوتبال اوکراین، در حالی که از جهان می‌خواهد کسانی را که هنوز با خطر قریب‌الوقوع نیروهای روسی روبرو هستند فراموش نکنند، می‌گوید ورزش نقش مهمی در متحد کردن مردم پشت سر کشورش دارد.

درگیری‌ها هنوز هم یک اتفاق روزمره در اوکراین است و میلیون‌ها نفر از این کشور نمی‌توانند به حالت عادی بازگردند.

از آغاز تهاجم در 24 فوریه، شوچنکو از پلتفرم خود برای افزایش آگاهی و پول برای میهن عزیزش استفاده کرده است.

مانند بسیاری دیگر، کاپیتان سابق اوکراین و مدیر تیم ملی به شدت تحت تاثیر جنگ قرار گرفته است و می گوید هفته ها طول کشید تا او با آنچه در خانه اتفاق می افتاد کنار بیاید.

«شخصا برای من خیلی سخت است. من هنوز از اتفاقی که افتاده احساس ناامیدی می کنم.» او به CNN Sport می گوید.

«من گاهی همین سوال را می پرسیدم و نمی توانستم پاسخی پیدا کنم، اما اکنون فقط یک جهت داریم. ما باید در این جنگ پیروز شویم و شروع به بازسازی کشور کنیم.»

شوچنکو و ستاره تنیس الینا سویتولینا از آن زمان به عنوان سفیران UNITED24 معرفی شدند، سازمانی که توسط رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی با هدف هدایت کمک های مالی به تلاش های جنگی تأسیس شده است.

این ابتکار تا کنون بیش از 166 میلیون دلار جمع آوری کرده است و پروژه های دیگری نیز در دست اقدام است تا حتی بیشتر از این افزایش یابد.

«پیام بسیار واضح است. شوچنکو که در سال 2004 برنده توپ طلا شد، می‌گوید از زمان شروع جنگ، اوکراین به کمک زیادی نیاز دارد و افزود که با زلنسکی در ارتباط است.

“من اینجا هستم، به عنوان بخشی از پلتفرم UNITED24، برای ایجاد آگاهی و صحبت در مورد جنگ و تلاش برای یافتن بودجه برای کمک های بشردوستانه و پزشکی، زیرا این چیزی است که در حال حاضر اوکراین به آن نیاز دارد.

“ما نیاز به حمایت داریم […] برای آینده، استقلال و راه دموکراتیک خود ادامه دهیم.»

الینا سویتولینا در یک “ماموریت” برای کمک به اوکراین جنگ زده است

شوچنکو که برای تعدادی از تیم‌های مطرح اروپایی مانند میلان و چلسی بازی می‌کرد، اخیراً به لهستان سفر کرد تا با کودکان اوکراینی که از جنگ فرار کرده‌اند و اکنون با آینده‌ای مبهم به عنوان پناهنده روبرو هستند، ملاقات کند.

زمانی که در آنجا بود، از ایگا سویاتک تنیسور و رابرت لواندوفسکی ستاره فوتبال لهستان به خاطر تلاش‌های خود در جمع‌آوری پول و آگاهی از جنگ به شدت سخن گفت.

ماه گذشته، سویاتک یک مسابقه خیریه را سازماندهی کرد و در آن بازی کرد که به نفع اوکراینی هایی بود که نیاز به حمایت داشتند.

شوچنکو می افزاید: «این بسیار مهم است زیرا در حال حاضر ورزشکاران نمادهایی برای نسل جوان هستند.

“برای مردم موضع گیری در برابر جنگ بسیار مهم است، ارسال پیام به سراسر جهان برای مخالفت با جنگ و حمایت از صلح در اوکراین. ”

حمله روسیه به اوکراین در مراحل اولیه به طور گسترده توسط رسانه‌های جهانی پوشش داده شد، اما شوچنکو می‌گوید ادامه چرخه اخبار طبیعی است.

با این حال، او می‌گوید مهم است که مردم آگاه شوند که چقدر برای کسانی که هنوز در اوکراین زندگی می‌کنند در میان بمباران‌های روزانه خطرناک است.

اخیراً، مقامات اوکراینی نیروهای روسیه را به پرتاب موشک به نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia متهم کردند که نگرانی از وقوع یک حادثه را افزایش داد.

ناظر سازمان ملل هشدار داده است که جنگ در مجتمع اشغالی خطر یک “فاجعه هسته ای” را به همراه دارد.

ما نباید فراموش کنیم که در اوکراین چه می گذرد. شوچنکو می گوید روس ها به بمباران ادامه می دهند و جنگ هرگز متوقف نشده است.

“مردم اوکراین، برای ما، ما به حمایت باورنکردنی از جهان نیاز داریم. لطفا ما را فراموش نکنید ما به کمک شما نیاز.”

شوچنکو در 25 ژوئیه 2022 در ورشو، لهستان، از برنامه تیم آپ تحت حمایت Laureus بازدید می کند که توسط War Child و Save the Children ایجاد شده است.

شوچنکو می‌گوید که از زمان شروع جنگ دیده است که ورزش چقدر می‌تواند در گسترش آگاهی و افزایش روحیه در کشور موثر باشد.

او در ماه ژوئن شاهد شکست تیم ملی اوکراین اسکاتلند در اولین بازی رقابتی خود از زمان تهاجم بود و علیرغم شکست کشورش در جام جهانی قطر پس از شکست مقابل ولز، شوچنکو می‌گوید این تیم به هموطنان خود امیدوار کرد.

او می گوید: «ورزش قدرت باورنکردنی برای متحد کردن مردم دارد. این باورنکردنی بود که در میان جمعیت مردم اسکاتلند بنشینم و حمایت باورنکردنی از اوکراین داشته باشم.

«احساس می‌کردم که در خانه بازی می‌کنیم، زیرا مردم حول جنگ وحشتناک اوکراین متحد شده‌اند و می‌خواهند اوکراین خوب عمل کند.

فکر می‌کنم بازیکنان خیلی خوب کار کردند و خیلی تلاش کردند، اما این ورزش است و در ورزش فقط یک برنده وجود دارد.»

اکنون برنامه‌هایی برای بازگشت لیگ برتر اوکراین در اواخر این ماه پس از تعلیق مسابقات به دلیل شروع درگیری وجود دارد.

وزیر ورزش این کشور، وادیم گوتسایت، گفت که مسابقات پشت درهای بسته و استادیوم‌های مجهز به تدابیر ایمنی برگزار می‌شود.

شوچنکو در مورد چشم انداز بازگشت فوتبال داخلی می گوید: «این برای مردم، برای بقیه جهان بسیار مهم است – ما می توانیم این پیام را ارسال کنیم که اوکراین آنجاست.

حتی اگر در داخل کشور در حال جنگ باشیم، می‌خواهیم بجنگیم زیرا می‌خواهیم مانند کشورهای عادی زندگی کنیم.»

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما